Jana Dúžiková

Spolumajiteľka jogového štúdia DD Joga Studio

Ashtanga yoga

Ashtanga vinyasa joga – je dynamické prevedenie ásan, kde spolu s udžají dychom, držaním mula bhandy a uddijana bandhy za pomoci drišti (koncentrácia) sa očisťujeme na fyzickej úrovni, keď sa cez silné potenie vďaka udžají dychu rýchlejšie zbavujeme toxínov. Očisťujeme telo, omladzujeme ho a zvyšujeme energiu. Ozdravujeme telo a myseľ.

  • 1.séria ashtanga vinyasa joga (yoga chikitsa) vedie k prečisteniu tela od toxínov
  • 2.séria ashtanga vinyasa joga (nadi shodana) vedie k očisteniu nádís a nervového systému
  • Pranájáma – dychové cvičenia, ovládnutie energie cez dych, očistenie fyzického tela, ale aj nervového systému.

O mne

Jana sa joge sa venuje už 16 rokov. Začala rôznymi energetickými cvičeniami, až sa dostala k ásanám z hatha jogy, a konečným dôsledkom bolo praktizovanie rádža jogy, kráľovskej cesty. Momentálne praktizuje a učí ashtanga jogu, ktorá zahŕňa dynamické prevedenie ásan z ashtanga vinyasa jogy, pranájámu a meditáciu, filozofiu a nasledovanie morálno-etických princípov v rámci Patandžaliho osemstupňového systému. Ashtanga vinyasa jogu praktizuje 9 rokov, študuje filozofiu, upanišády k védam, čo jej pomáha lepšie ju pochopiť a následne ju tak podať na prednáškach svojim žiakom.

"Joga vám pomôže očistiť sa na fyzickej, ale aj duchovnej úrovni, čo vám kompletne zmení život a naučí vás to prežívať radosť a šťastie v každodennom živote. Ásany vám dajú zdravie, silu, flexibilitu a energiu na fyzickej úrovni, ale zároveň aj na duchovnej úrovni. Pranájáma vás naučí lepšej koncentrácii, meditácie vám pomôžu rozšíriť vedomie, a nasledovanie morálno – etických princípov vám prinesie pokoj a zároveň radosť a úspech v živote. Toto všetko je však len začiatok, pretože každodenné úsilie praktizovania jogy v neskorších fázach vás môže priviesť k absolútnej slobode a to je cieľom každého jogína."

Jana učí od r.2010, kedy otvorila vlastné jogové štúdio a začala učiť ashtanga jogu ako prvá v Bratislave. Pravidelne cestuje do Indie, ale aj do iných kútov sveta, kde sa inšpiruje mnohými učiteľmi a učí sa od nich nové techniky v rámci ásan, alebo pranájámy a meditácie. Jedným z jej učiteľom ásan je Vijay Kumar, učiteľ pranájámy BNS Iyengar, Bhante Sujiva – učiteľ meditácie, ale inšpirovali ju na svojej ceste aj mnohí iní, ako Sheshadri, Milan Polášek, Dalibor Štedroňský, Danny Paradise a mnoho iných. Mnoho jej žiakov momentálne učí jogu v rôznych centrách.

Je certifikovanou učiteľkou ásan a tiež dostala špeciálne zasvätenie na učenie pranájámy od uznávaného učiteľa BNS Iyengara z Mysore v Indii, ktorý bol priamym žiakom Sri T.Krishnamacharya. Má za sebou dlhodobé pôsty, ktoré ako sama hovorí ju na duchovnej úrovni posunuli o niekoľko krokov dopredu, pravidelne navštevuje dlhé meditačné zásedy. Pôsobí hlavne vo svojom štúdiu v Podunajských Biskupiciach, ale je tiež pozývaná do iných štúdií na rôzne workshopy na Slovensku, ale aj v zahraničí.