Yoga sa stala pevnou súčasťou Richardovho života po stránke fyzickej aj psychickej. Asánová prax, pranajáma, meditácia, koncentrácia v živote na to čo práve robí a ďalšie aspekty ashtangy (8 stupňovej yogy) vníma ako svoj životný štýl. Životný štýl, ktorému sa učí a ktorý ho vedie na jeho ceste.

K yoge sa dostal po 16 rokoch trénovania bojových umení v roku 2010. Venoval  sa viacerým druhom yogy hatha, iyengar, power a v roku 2013 sa dostal k ashtanga yoge v yogovom štúdiu Samsara v Košiciach u Mayky a Lesa Orbán. V ashtange našiel dynamiku, systém, potešenie aj motiváciu. 

Učiteľský kurz I. séria ashtanga yogy si urobil u inštruktora Jara Páveka.

Zastupoval vedené hodiny ashtangy, ale zdalo sa mu to všetko málo osobné. Rozhodol sa učiť druhých formou súkromných hodín a skupinových mysore hodín. Tak má ako učiteľ možnosť naplno prispôsobiť yogu potrebám cvičenca. Mysore štýl je to tradičná forma výuky ashtanga yogy, kde sa postupne učí správne praktizovať ashtangová séria asán. Je to miesto pre vlastnú prax.

Yoga mu pomohla pri problémoch s platničkami.  Po napravení lekárkou mu yoga pomohla vybudovať svaly, aby sa platničky udržali na mieste. Takto sa zbavil bolestí chrbta. Teraz mu yoga pomáha udržiavať  telo zdravé. Popri praxi sa ponára do seba, stíšuje a načúva svojej duši. „Hĺbka do akej sa dostanem pri praxi je každý deň iná. Je to vždy iný a jedinečný zážitok.“ 

https://www.facebook.com/YogaRixao/

Referencie:

November 2015 – workshop s Davidom Swensonom

Január 2016 – teachers training RYT 100 u Jara Páveka prvá séria ashtanga jógy

Október 2016 – teachers training RYT 25 u Manju Joisa adjustments druhej série ashtanga jógy

November 2016 – 2 týždňový ashtanga retreat na Bali s Tinkou Varholik

Október 2017 – workshop s Mark Robberdsom a Deepikou v Prahe 

Január 2018 – 2 týždňový ashtanga retreat s Mark Robberdsom a Deepikou na Goa

November 2018 – First global Madeira yoga meeting, kde som 10 dní učil ashtangu a akrojógu na Madeire, PT

Marec 2019 – Ashtanga Yoga Bali International Conference s Chuck Miller, John Scott, Mark Robberds, Scott Johnson, Danny Paradise, Kathy Cooper, Luise Ellis, Dominic Corigliano, Dena Kingsberg a Radha Carlisi